Panjur

Ev, işyeri ve diğer yapı sistemlerinin vazgeçilemez unsurlarından biri olan panjurlar, güneşin ve rüzgârın yaşanan mekâna girişini önlemek veya istenilen düzeyde girişinin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Özellikle çok rüzgârlı ve fırtınalı bölgelerde panjurların camdan daha dayanıklı olmaları nedeniyle camların kırılmaya karşı korunması sağlanmakta ve dışarıdan gelecek kötü niyetli girişimleri önlemek amacıyla da panjurlar kullanılmaktadır.

Panjur
Panjur
Alüminyum Panjur
Alüminyum Panjur

Alüminyum kullanılarak üretimi gerçekleştirilmiş, açılır kapanır dar ve yatay plakalardan oluşan, pencere, kapı veya buna benzer yerlere takılan kapatma düzeneğine alüminyum panjur adı verilmektedir. Kullanıcıların panjurdan beklentilerinin dışında, alüminyum panjurlar uygulandıkları yapıya estetik bir görünüm de kazandırmaktadır. Alüminyum panjur profilleri ve elemanları kullanılarak üretimleri gerçekleştirilmiş panjurların, bu beklentilere cevap verdiği görülmektedir. Bunun yanı sıra, alüminyum panjur profillerin ince kesitlerle gerekli mukavemetleri sağlaması, hafif olması, istenilen renkte boyanabilmesi gibi özellikleri de alüminyum panjur kullanımını yaygınlaştırmaktadır.